اصلاح ساختارها؛ اولویتها

اصلاح ساختارها؛ اولویتها

اصلاح ساختارها؛ اولویتها

✍️ علی ثقفی

◽️این غیر قابل انکار است که امروز ما در اداره امور کشور دچار مشکلاتی هستیم. ریشه این مشکلات کجاست؟ قوانین؟ ساختارها؟ یا آدمها؟ هر کدام چه سهمی از این مشکلات دارند؟

◽️در یک نگاه کلی به نظر می رسد با وجود همین ساختار ها و قوانین اگر مسئولان ما شایسته تر عمل کنند، شرایط کشور بهتر از این می شود و اگر مسئولانی شایسته از موجودین بر سر کار بیایند، باز هم اوضاع بهتر شده و سر و سامان می یابد.

◻️اینهم روشن است حتی اگر ساختارها و قوانین خوبی هم وجود داشته باشد اما این ساختار ها و قوانین در دست انسان های بدون کفایت چندان کاری نمی‌توانند بکنند.

◻️اما با این همه آیا ما در ساختارهای اساسی حاکمیت خود دچار بن بست هستیم؟ برخی مایل هستند چنین بگویند. اتفاقاً این ها بعضاً از کسانی هستند که در دوران مسئولیت خود و همفکرانشان ناکارآمدی خود را اثبات کرده و اکنون میخواهند نشانی دیگری بدهند.

◻️یکی از این افراد گفته است: رئیس جمهور منتخب مردم است و می گوید مردم به فکر من رای داده اند. ازطرف دیگر رهبر هم منتخب مردم است و می گوید رای من باید دنبال شود. او سپس پیشنهاد داده است این دو منصب در هم ادغام شوند. البته این فرد با ملاحظه افکار و سوابقش ظاهرا به دنبال حذف جایگاه رهبری در حاکمیت است.

◻️اما فرض کنیم شبهه ی او جدی است. در پاسخ می گوییم طبق قانون اساسی و بر اساس اختیارات و وظایف رهبری تعیین سیاست های کلی در کشور بر عهده این مقام است و هر کسی که قانون اساسی را خوانده و آن را قبول کرده و بر اساس آن داوطلب ریاست جمهوری شده باید این امر را بداند.

◻️سیره رهبری نشان داده ایشان مگر در موارد حساس که وظیفه ی ورود دارد، در امور جزئی و اجرائی دخالت نمی کند و حتی در مواردی از اختیارات خود نیز استفاده نکرده و در مقابل خواست مسئولان نرمش نشان داده است.

◻️رهبری در عمل همواره از منتخب مردم حمایتی ویژه داشته است. در مقابل خواسته های او تا آنجا که منجر به انحراف در مسیر حرکت نظام نباشد، انعطاف نشان داده است. آخرین نمونه بزرگ آن اجازه رهبری برای مذاکره با آمریکا و همچنین پذیرش برجام است.

◻️نظام اسلامی نظام مردم سالار و متکی بر اراده و آگاهی مردم است. رمز همراهی رهبری با مسئولان در مواردی که اشتباه می کنند این است که مردم خود به بلوغ فکری برسند و در تعیین سرنوشت خود آگاهانه تر و موثرتر عمل کنند.

◻️بنابر اعلام برخی مسئولان مجمع تشخیص مصلحت از حدود ۳۶ سیاست کلی مصوبه مجمع به تایید رهبری رسیده است. تنها یک سیاست یعنی سیاست‌های مربوط به اصل ۴۴ قانون اساسی بوده است که اجرایی شده که البته آن هم به طور ناقص اجرا شده است. آیا کسی هست این کوتاهی های مسئولین را ببیند و پاسخ دهد؟

◽️بنابراین میان رهبری و ریاست جمهوری به لحاظ تقسیم حیطه ها تعارض و تداخلی وجود ندارد. حتی میان ریاست جمهوری و مجلس هم تعارض و تداخل مهمی وجود ندارد. اگر هم دلی و انگیزه خدمت و تلاش برای مردم وجود داشته باشد و کارها با اخلاص انجام شود این بگومگو ها پیش نخواهد آمد.

◽️البته سازو کارها ابدی و غیر قابل تغییر نیست. اگر بر اثر تجربه معلوم شد نیاز به اصلاحاتی در ساختارها وجود دارد، آنگاه لازم است این کار انجام شود. مانند تغییر نظام ریاستی به نظام پارلمانی که در سال ۹۰ رهبری آن را مطرح کردند اما مانند موارد معمول، آنقدر فضای سیاست زده ی کشور سوء تفاهم خیز است که موجب مسکوت ماندن این امر شد.

◽️رهبری در آن سال فرمودند :” اگر یک روزی در آینده‌های دور یا نزدیک …احساس بشود که به جای نظام ریاستی مثلاً نظام پارلمانی مطلوب است – مثل اینکه در بعضی از کشورهای دنیا معمول است – هیچ اشکالی ندارد.”

◽️ما وارد گام دوم انقلاب شده ایم. گام دوم با گام اول تفاوت دارد. در این گام باید قدمها به سوی اهداف شتابنده باشد. شاید این هزینه هایی که بابت انتخابات مجلس و ریاست جمهوری می شود و سپس مشکلاتی که در تعامل میان این دو قوه پدید می آید اقتضا کند ما نظامی پارلمانی داشته باشیم. نظام پارلمانی نظامی است که رئیس دولت و کابینه توسط مجلس انتخاب می شود.

◽️این موضوع می تواند مورد گفتگوی سالم نخبگان و دست اندرکاران قرار گیرد. البته توجه شود این امر امروز مسئله اصلی ما نیست. آنچه در گذشته بر کشور خسارت زده محصول انتخابها و نه ساختارها بوده است. راه بهبود و ارتقاء انتخابها نیز در ارتقاء آگاهی و ایمان مردم و عزم آنان در اثر گذاری بیشتر در سرنوشت خویش است. در فضای آرامش انتخاب خوب مردم و کار و خدمت مسئولان صالح منتخب و رضایتمندی مردم و ثبات بیشتر سیاسی و اجتماعی در کشور بهتر می توان طرحهایی چون اصلاح ساختارها را دنبال نمود.

◽️بنابراین از حالا تا ۱۴۰۰ همه فکرها و تلاشها باید در پی برگزاری یک انتخابات خوب، ثمر بخش و تعیین کننده و رهایی بخش کشور از چنبره ی مشکلاتی باشد که چندین سال است براثر سوء تدبیر ها و ضعف مدیریتهای اجرایی گریبان مردم را گرفته است. مردم باید هوشیارتر و پر عزم تر از گذشته به صحنه ی انتخاب بیایند. برای آنها راهی کم هزینه تر و ثمربخش تر ازاین وجود ندارد.

👈 پایان

➖➖➖➖➖➖➖
https://eitaa.com/almottaqin
➖➖➖➖➖➖➖