دومین نشست مسئولان دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری

به گزارش خبرنگار حوزه فرهنگی و هنری گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دومین نشست مسئولان دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی عصر امروز در تالار حافظ سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

حجت‌الاسلام علی ثقفی، مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در این نشست گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در دهه ۷۰ فرمودند که سه مرحله دولت اسلامی، کشور اسلامی و تمدن اسلامی را در پیش داریم که مفاهیم و مصادیق این سه با یکدیگر متفاوت است. تمدن اسلامی الگو و مدلی مطلوب برای مدل اصلی یا همان جامعه مهدوی است؛ این الگوی مطلوب سبب می‌شود که مردم به حوزه مهدویت علاقه‌مند شوند.

وی افزود: با رأی مردم به کشور اسلامی، کشور اسلامی شکل می‌گیرد و جمهوری‌های اسلامی با یکدیگر متحد می‌شوند تا تمدن اسلامی شکل بگیرد. این‌گونه می‌توان به جهان، الگوی اسلامی ارائه شود.

مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در این نشست اظهار کرد: در سال ۵۷ شاه رفت از سال ۵۸ زمان تحقق کشور اسلامی است. با گذشت ۴۱ سال به گفته رهبر مقام معظم رهبری با کشور اسلامی فاصله داریم.

حجت‌الاسلام ثقفی گفت: جامعه اسلامی همانند تربیت یک فرزند نیازمند تلاش و زمان است‌. ما باید ببینیم که چگونه می‌توانیم به دولت اسلامی دست پیدا کنیم؛ البته صرفاً اسلامی شدن مسئولان و مدیران کشور منجر جامعه اسلامی نخواهد شد بلکه این موضوع نیازمند وقت و زمان زیادی است. اما در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تصریح شده است در چهل سال دوم انقلاب، باید این ۳ مرحله را طی کنیم و به تمدن نوین اسلامی برسیم.

مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی تصریح کرد: ما باید سرعت حرکتمان به سمت تمدن اسلامی را در گام دوم انقلاب در مقایسه با گام اول، با سرعت بیشتری طی کنیم. به گفته مقام معظم رهبری، تحولاتی که در طول جنگ تحمیلی ایجاد شد، بسیار خوب بوده است اما کافی نیست.‌به همین دلیل باید در گام دوم، نسبت به این مسئله تأمل بیشتری داشته باشیم.

وی گفت: تحول معنوی و رسیدن به یک تشکل کارساز در حوزه نظام سازی، یکی از ملزومات اصلی رسیدن به تمدن اسلامی است؛ البته شاخص‌های معنوی طی ۴۰ گذشته رو به رشد بوده است اما برای تمدن اسلامی کافی نیست؛ درواقع مردم باید به‌جای منافع شخصی، به فکر به ثمر رسیدن اهداف و آرمان‌های انقلاب باشند. به‌بیان‌دیگر اگر مردم معنویت لازم را نداشته باشند، به دولت اسلامی نخواهیم رسید و لذا باید یک تحول معنوی در مردم جامعه ایجاد شود.

مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی بیان کرد: به تعبیر مقام معظم رهبری یکی از مؤلفه‌های مهم در تحول معنوی مردم، بالا بردن سطح مطالبات آن‌ها است. اگر این تحول رخ ندهد، هیچ‌کدام از مراحل انقلاب اسلامی محقق نخواهد شد و لذا موضوعی الزامی است.‌تحول در مطالبات مردم، مقدمه رسیدن به تحول معنوی است؛ درواقع اگر مردم به این سطح از تحول روحی برسند، مطالباتی مانند اقتصاد و معیشت نیز برطرف خواهد شد.

ثقفی گفت: اسلام‌خواهی مردم از ملزومات تحولات معنوی مردم است، مردم باید در برهه‌هایی مانند انتخابات، اسلام‌خواه باشند؛ ارائه آدرس غلط از سوی جری آن‌های سیاسی، سبب می‌شود که مردم از اسلامی خواهی در انتخابات فاصله بگیرند. ظرفیت‌هایی مانند مکتب عاشورا منجر می‌شود تا مردم به اسلام‌خواهی و تحولات معنوی نزدیک شوند.

مسئول بنیاد فرهنگ‌ و اندیشه انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: می‌توان از ظرفیت مناسبت‌ها و ایام مذهبی، به عنوان یکی از راه‌های ایجاد تحول معنوی در مردم استفاده کنیم. راهپیمایی اربعین یکی از مصادیقی است که می‌تواند جامعه را برای رسیدن به دولت اسلامی کمک کند. برای تحقق دولت اسلامی ما نیاز به یک حرکت عمومی و مبتنی بر تحول‌خواهی است.

حجت‌الاسلام ثقفی با بیان این پرسش که چگونه می‌توان از پیاده‌روی اربعین در تحقق جامعه اسلامی قرار گیرد، گفت: برای تحقق دولت اسلامی نیازمند حرکت عمومی هستیم. یک بسته معرفتی در سه حلقه مکتب عاشورا، انقلاب اسلامی و ظهور فراهم کرده‌ایم.

مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در این نشست گفت: با تأکید بر اینکه کارهای معرفتی سخت است، تشریح کرد: سال گذشته هفت تابلو بر اساس آن حلقه‌ها طراحی کردیم که در بیش از ۲۰ غرفه به نمایش گذاشتیم که بازتاب‌های خوبی از مردم دریافت کردیم.

تصاویر نشست:

previous arrow
next arrow
Slider

صوت نشست: