رجوع به مکتب، علاج همه مشکلات

دوازدهم آذرماه، سالگرد بیانات بسیار مهم و جامع و پررمزوراز و پرفراز و نشیبی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۷۹، در جمع کارگزاران و مسئولان نظام، در ماه مبارک رمضان ایراد کردند. آنچه ما را واداشت تا این سخنرانی مهم و این مناسبت بسیار پراهمیت را یادآور شویم، شرایطی است که انقلاب اسلامی امروز در آن قرار دارد.

کمابیش ما با مخاطرات، دغدغه‌ها، نگرانی‌ها، مشکلات و چالش‌های انقلاب آشنا هستیم. دغدغه مندان و کسانی که نسبت به انقلاب اسلامی دل بستگی دارند، هر کس از یک زاویه‌ای و در عین حال با یک احساس مشترکی نسبت به این موضوع، همدردند. در عین حال انقلاب اسلامی در یک ارزیابی، به پیش رفته و امروز فرصت‌های بسیار مهمی پیش روی انقلاب اسلامی قرار دارد. همین فرصت‌ها و تهدیدات، ما را بر آن می‌دارد که سراغ ارکان معارف انقلاب اسلامی برویم و به این ارکان و ستون‌های اساسی و محکم تکیه بدهیم و از این طریق گام‌های خودمان را محکم کنیم.

امروز، درعین‌حال زمانه لرزیدن گام‌ها و قدم‌ها هم هست. امروز، زمانه ریزش‌های جدید هم هست. دورانی است که ما رویش‌های بسیار مبارکی داریم که باید آن‌ها را قدر دانست و مراقبت کرد و در کنار آن، مثل همیشه، ریزش‌ها، و گویا این سنت غلبه رویش‌ها بر ریزش‌ها را ما امروز می‌بینیم. سنت خدای متعال که «سُنَّهَ اللَّهِ الَّتِی قَدْ خَلَتْ مِنْ قَبْلُ وَ لَنْ تَجِدَ لِسُنَّهِ اللَّهِ تَبْدِیلاً» وجود دارد.

با تکیه‌بر سخنرانی ۱۲/۹/۷۹ ما باید تکلیف خودمان را بدانیم و نقشه راه انقلاب اسلامی را بتوانیم به شکل کلی نگاهی بیندازیم و انشاءلله این کار شروعی باشد برای بازخوانی این سخنرانی و بیانات مشابه. تا رفته‌رفته نسبت به اندیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی، منظومه این اندیشه و بلکه بالاتر از منظومه اندیشه، آنچه که در ابعاد یک مکتب، با همه معنایش وجود دارد، تعمق کنیم و اهل استنباط و فهم عمیق و فقه این مکتب بشویم. چه این که ما در این انقلاب، در اندیشه امام، عمیق‌تر بودیم و سپس در اندیشه و مکتب جانشین به حق آن بزرگوار، عمیق می‌شدیم، این مشکلاتی که مشاهده می‌کنیم وجود نداشت. یا به راحتی رفع می‌شد یا اساساً به وجود نمی‌آمد.

لذا علت العلل همه مشکلات ما همین است. یعنی اگر ما بخواهیم یک تحلیل جامع از انقلاب اسلامی، آسیب‌ها و ریشه‌های این آسیب‌ها، از یکسو، و پیشرفت‌های انقلاب و پایه‌های این پیشرفت‌ها از سوی دیگر بیندازیم و در یک احصای تام، مجموعه بسیار گسترده و متنوعی از عوامل را جمع کرده و دسته‌بندی و اهم و مهم بکنیم، مثلاً در یک مجموعه و در یک نمودار درختی، می‌رسیم به یک عامل، و آن مکتب انقلاب اسلامی، مکتب امام راحل عظیم آلشان و مکتب امام حاضر انقلاب اسلامی است. ما اگر به این ستون محکم تکیه کنیم، علاج دردها و مشکلات، و پایه پیشرفت‌ها و شتاب‌هاست.