فقط قانون

ایمان و غیرت دینی اساس کار تحقق اهداف انقلاب اسلامی است

یادداشتی از حجت الاسلام ثقفی، مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی:

آیا شورای نگهبان خلاف قانون عمل کرده است؟ آیا این شورا نباید مصلحت سنجی می کرد؟ آیا بهتر نبود برای گرم کردن رقابت و افزایش مشارکت کمی سنجیده تر رفتار می کرد؟ آیا شورای نگهبان صحنه را برای پیروزی یک جناح خلوت و آماده کرد؟

نهاد شورای نگهبان محصول یک تجربه ی تلخ تاریخی در دوران معاصر کشور ما و تدبیری برای جلوگیری از توطئه های نظام سلطه ی غرب در دست اندازی و دخالت در امور کشور بود. تجربه ای که به علت عدم آمادگی نهضت عدالتخواه اسلامی در دوره مشروطه با دسایس انگلیس به روی کار آمدن منورالفکران و سپس استبداد مدرن رضاخانی ختم شد. ضایعه ای که پنجاه سال پیشرفت ایران را بعد از مشروطه به تاخیر انداخت

بی دلیل نیست عده ای از همان ابتدا و یکسره حمله به شورای نگهبان را ترجیع بند تخریب نظام اسلامی قرار دادند و امام راحل هم در مقابل آنان با قاطعیتی هوشمندانه از این شورا دفاع کرد.

شورای نگهبان در این دوره با توجه به تجربه های دوره های قبلی انتخابات ریاست جمهوری قانونی نوشت و پیش بینی هایی کرد که با کارشکنی دولت مواجه شد. البته شورا برای پرهیز از جنجال آفرینی حاکمان شکست خورده در پیشگاه ملت اجازه نداد کار به بگو مگو و جنجال سیاسی پیش چشم مردم خسته از ناکارآمدی دولت و منتظر برای پایان دوره ی این دولت بی تدبیر منجر شود.

از نظر شورای نگهبان رییس جمهور باید رجل سیاسی مذهبی، مدیر و مدبّر دارای برنامه‌ها و خط مشی‌های اجرایی، فاقد محرومیت از حقوق اجتماعی، سابقه محکومیت کیفری مؤثر، محکومیت قطعی کیفری به جرایم اقتصادی از جمله کلاهبرداری، رشاء و ارتشاء، اختلاس، تبانی در معاملات دولتی، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی کشور، محکومیت به اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و غیر وابسته به گروه‌های غیرقانونی و فقدان سوابق سوء امنیتی از جمله در فتنه سال ۱۳۸۸ باشد. اینها اهم شرایط این شورا برای یک داوطلب تصدی منصب مهم ریاست جمهوری است

طبعا انتظار این است که این شورا با توجه به جایگاه بسیار خطیر نگهبانی از نظام جمهوری اسلامی و مراتب تقوی و تعهد اعضایش چشمان خود را ببندد و همین ملاک ها در نگاه به آدمها و ارزیابیشان مورد توجه قرار دهد. آیا وظیفه شورا غیر از این بوده است؟

آیا کسانی که سوء مدیریت و بی تدبیر خود را در خدمت به مردم و ضایع کردن منابع و فرصتهای نظام نشان داده اند باید تایید صلاحیت می شدند؟ آیا کسانی که سوء سابقه امنیتی داشتند انتظار داشتند تایید شوند؟ آیا کسانی که با ادبیات تنش آفرین و بحران زا حرف می زنند انتظار تایید داشتند؟

جالب این است برخی که چند سال است شورا را به اتهام مصلحت اندیشی سرزنش می کردند امروز که این شورا بطور قاطع و قانونی افرادی را کنار گذاشته به تردید افتاده و از گوشه و کنار حرفشان توقع مصلحت سنجی از شورا استشمام می شود.

امید واریم درقدمهای اول در قرن جدید و در سالهای آغازین گام دوم، این اقدام قاطع شورای نگهبان برای دیگر دستگاهها هم سرمشق باشد. مردم سالهاست از مجامله و رودربایستی و مسامحه مسئولان در برابر خطاهای خود دلزده شده اند.مردم از اینکه مسئولان به قانون عمل نمی کنند دلچرکین شده اند. علت عدم توجه شایسته به قانون در روابط اجتماعی و عدم همدلی همراهی مردم با مسئولان در امور به همین بی توجهی مسئولان به قانون باز می گردد.

آنانکه نگران کاهش مشارکت هستند اولا بدانند چه بسا مردم از اینکه ببینند مسئولان بالادستی عزم کرده تا قاطعانه به قانون مقید باشند امیدشان افزایش پیدا می کند ثانیا این افراد از شورای نگهبان چه توقعی دارند؟ آیا شورا باید به مهندسی چینش کاندیدها برای افزایش مشارکت دست می زد؟ روشن است که این وظیفه شورای نگهبان نیست. بلکه این کار بر خلاف وظایف آنان است. دلواپسان مشارکت مردم اگر قصد القاء ندارند خود به مردم امید و نشاط داده و آنان را به منافع مشارکت توجه دهند.

ضمنا خوبست شورای نگهبان هم به برخی سوالات که برای مردم پیش امده مثل رد یک نفر در دوره ی قبل و تایید او در این دوره به صورت اقناعی پاسخ دهند.

ارسال نظر