معمای بودجه، معمای مدیریت و حقوق مردم

معمای بودجه، معمای مدیریت و حقوق مردم

معمای بودجه، معمای مدیریت و حقوق مردم

✍️علی ثقفی

◻️رئیس مجلس گفته است “از ۲.۴۶۰ هزار میلیارد تومان مجموع بودجه عمومی کشور ، ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان به صورت یکجا به عنوان بودجه شرکت‎های دولتی کنار گذاشته شده است؛ خب بگویید این شرکت‎ها چه کسانی هستند و جزئیات این بودجه چیست”

◻️یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه هم می گوید ۸۵% از این ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان مزبوط به پنج شرکت دولتی است که در راس آن شرکت ملی نفت با بودجه ۹۰۰هزار میلیارد تومان قرار دارد. او گفته ما عملا فقط بر یک سوم از درآمدهای ناشی از بودجه نظارت داریم و بر دو سوم از درآمدهای کشور نظارتی نیست! سپس اضافه کرده هیچکس در کشور نمی داند درآمد شرکت ملی نفت چقدر است. آنها می گویند این ارقام سری است و ما فقط برای سه نفر می فرستیم اما بنده می گویم همان سه نفر هم نمی دانند این درآمد چقدر است!

◻️اجازه دهید این بخش پنهان بودجه را به عدد بنویسم: ۱۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان! می توانید آن را بخوانید؟ : یک بیلیاررد و ۵۰۰ بیلیون تومان ! یا می توانید آن را تصور کنید؟ این پول ملت است که خادمان ملت حاضر نیستند به مالک این پول در باره نحوه هزینه کرد و درآمدهای حاصل از آن توضیحی بدهند.

◻️آیا این حرفها قابل باور است؟ اگر اینطور نیست مسئولان باید جواب بدهند. اما مسئولان جواب نمی دهند. مسئولان سابق قوه مجریه هم جواب نداده اند. مسئولان ابق هم همینطور

◻️چند نکته:

◻️اول اینکه آیا ضرورت شفاف سازی بودجه امری مبهم و محتاج دلیل است؟ اگر اینطور نیست چرا سالها دستگاههای مختلف چنین نکرده اند؟ چرا مجالس گذشته و قوه قضاییه به این مسئله ورود نکرده ا ست ؟ تذکر رهبری به مجلس قبل برای اصلاح ساختار بودجه به کجا رسید؟ وقتی دستگاهها نظارتی حساسیتی نسبت به این امور ندارند حد اقل چرا نخبگان و مردم نسبت به این امور حساس نبوده اند؟

◻️دوم: اصلاح دستگاههای دولتی و حکومتی امری دو لایه است. در یک لایه مسائلی بدیهی وجود دارد که تنها راه حل آنها وجود یک نیروی پیش ران از بیرون دستگاههاست. همچنین انتخاب درست مردم می تواند دستگاههای اجرایی و ناظر را دارای اراده اصلاح نماید. اما لایه دوم مسائل دولت و حکومت به زیرساختهایی نیاز دارد. این زیرساختها مبتنی بر مبانی فکری اسلام شامل الگوی های پیشرفت و نیز نظامات اداره کشور است. این لایه نیاز مند تامین منابع مادی لازم و وجود نیروی انسانی توانا و باور مند نسبت به قابلیتهای اسلام جهت اداره کشور است. اصلاح در لایه دوم امری تدریجی است اما کارگزاران صالح و پی گیر می توانند با اصلاح تدریجی در لایه دوم پیشرفت در کشور را تعمیق و تضمن کنند.

◻️فعلا حلقه های میانی و مجموعه ای از تشکلهای جوان و فعال در مسائل مختلف از جمله بودجه می توانند در این زمینه روشنگری و مطالبه گری نماید. این همان نیروی رانش گر و ایجاد کننده اراده تغییر در ساز و کارهای مدتی در کوتاه مدت است

◻️ضمنا ببینید وقتی عدم شفافیت در این امور موجب سوء مدیریت ها و سوء استفاده ها می شود امروز مباحث گروههای نخبگان چیست، حساسیتهایشان کجاها و درگیریها و صرف وقتهایشان در کدام مسائل است؟

◻️ باید ملت را نسبت به منافع و حقوقش آگاه کرد. انقلاب اسلامی این حق را به ملت داده است. کسی هم نمی تواند مردم را از آن محروم کند. آنچه این مردم را محروم کرده عدم آگاهی نسبت به حقوقشان است

➖➖➖➖➖➖➖
https://eitaa.com/almottaqin
➖➖➖➖➖➖➖