معنای دولت اسلامی

یکی از پرسشهای مهم این است که چرا در سال ۷۹ اعلام شد ما در مرحله تشکیل دولت اسلامی هستیم؟ و آیا تا کنون دولتهای پیشین اسلامی نبوده اند؟برای پاسخ به این سوال به کلمات رهبری مراجعه می کنیم .

اولا:  مقصود رهبری از دولت اسلامی تنها قوه مجریه و دستگاه اجرائی کشور نبوده است تا برخی این کلام را متعرض دولتهای پیشین بدانند.ایشان خیلی روشن در این زمینه می فرمایند:

“دولت باید اسلامى بشود; دولت به معناى عام, نه به معناى هیات وزرا; یعنى قواى ثلاثه, مسوولان کشور, رهبرى و همه.”[i]

ویا در جائی دیگر :

” قدم بعدى که از اینها دشوارتر است ایجاد دولت اسلامى است. دولت نه به معناى هیات وزیران; یعنى مجموعه ى کارگزاران حکومت; یعنى من و شما. ما باید به معناى واقعى کلمه, در درون این نظام اسلامى, اسلامى بشویم; این مشکل تر از مراحل قبلى است. “[ii]

همچنین در جائی دیگر می فرمایند:

” دولت ما – یعنى مسؤولان قوه‏ى مجریه، قوه‏ى قضاییه، قوه‏ى مقننه، که مجموع اینها دولت اسلامى است”[iii]

ثانیا: بر اساس تقسیم بندی مراحل طی شده ما تا کنون توانسته ایم دو مرحله انقلاب اسلامی و نظام اسلامی از فرآیند تحقق اهداف اسلامی را با موفقیتی قابل قبول پشت سر گذاشته و تهدید های جدی دشمنان داخلی و خارجی  را در این دو مرحله خنثی نمائیم. اما باید اذعان کنیم که علیرغم همه پیشرفتها نتوانسته ایم چهره ای قابل قبول از کارگزاران اسلامی را به نمایش بگذاریم تا بگوئیم دولتی اسلامی داریم. البته درست است که حکومت ما بلافاصله پس از پیروزی انقلاب وصف اسلامی به خود گرفت و از همین رو مقام معظم رهبری زمان تشکیل دولت اسلامی را معادل تحقق ولایت امام بر ایران و مقارن با پیروزی انقلاب گرفته اند. این معنا در این عبارت ایشان قابل اثبات است:

” خاطره امام‚ بیش از همیشه‚ در دهه فجر و بیست و دو بهمن است. حتی بیشتر از مراسم سالگرد رحلت امام‚ این بزرگداشت نشان دهنده شخصیت آن بزرگوار است. این‚ در حقیقت ولادت امامت در این کشور است‚ به همان معنایی که خود امام و اسلام برای ما ترسیم کرده اند. قبل از آن‚ امام رهبر مبارزه و نهضت بودند‚ ولی از روز ورود به کشور و تشکیل دولت اسلامی‚ امام امت اسلامی شدند.”[iv]

در این عبارات معظم له صریحا دولت اسلامی را همان حکومت دینی و زمان تشکیل آن را همان ابتدای پیروزی انقلاب ، حتی قبل از تشکیل دولت موقت و تشکیل دهنده آن را امام راحل می دانند. و یا آنکه تحقق حکومت سر برآورده از انقلاب اسلامی را در این عبارات به ظهور دولت اسلامی تعبیر می کنند. اما در عین حال ایشان در مقاطع مختلف اظهار می دارند ما هنوز دولت اسلامی نداریم.

 

 

[i] – بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان و کارگزارن نظام  ۱۲ / ۹ / ۷۹ ماه مبارک رمضان

[ii] – بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان و کارگزارن نظام ۲۱/۹/۸۰  ماه مبارک رمضان

[iii] – بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان و کارگزارن نظام ۶/۸/۸۳  ماه مبارک رمضان

[iv] – دیداراعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و مسئولان ستاد برگزاری دهه فجر۱۱/۱۰/۶۹

ارسال نظر