منظور از امت اسلامی چیست؟

جواب سوال: مقصود از امت اسلامی، همۀ مسلمانها نیستند، مقصود از امت اسلامی یک گروه برخاسته،ویژه و نخبه هستند، چون امت در بیان دین و روایات و آیات، معانی مختلفی دارد؛

یک معنا از امت این است :
گروه بر انگیخته (وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّهٌ)* اینها برگزیده‌های مسلمانان هستند، خیر امه هستند، اینها اهل دعوت به خیر و اهل امر به معروف و نهی از منکر هستند و به صورت جمعی این کار را انجام می‌دهند.
“کنتم خیر امه” شما به صورت جمعی بهترین گروه هستند. اینها همین‌هایی هستند که مقام معظم رهبری در بیانشان به خواص اهل حق تعبیر می‌کنند.
همانطور که برای #انقلاب_اسلامی یک گروه پیش تاز می‌خواستیم و همانطور که برای #نظام_اسلامی یک گروه پیشتاز می خواستیم (خبرگان) ما برای دولت سازی هم یک گروه پیشتاز می‌خواهیم، این گروه پیشتاز همان #امت هستند.

???? از روایات هم ما این را استفاده می کنیم، امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: « من لم یکن یدعو إلى الخیرات و یأمر بالمعروف و ینهى عن المنکر من المسلمین فلیس من الأمه الّتی وصفها اللّه»** کسی که دعوت به خیرات نمی‌کند، امر به معروف نمی‌کند و نهی از منکر نمی‌کند بین #مسلمانان، این از آن امتی که خدا او را وصف کرده است که «یأمرون بالمعروف وینهون عن المنکر» نیست.
????امت کسی است که به وصف امر به معروف و نهی از منکر توصیف شده است «لأنّکم تزعمون أنّ جمیع المسلمین من أمّه محمّد(ص) » شما فکر می‌کنید که تمام مسلمانان از امت پیغمبر هستند، در حالی که اینطور نیست!
«من لم یوجد فیه الصّفه الّتی وصفت بها فکیف یکون من الأمّه؟» کسی که این صفت در او نیست، چطور از آن امت باشد؟
«فکیف یکون من الامه» پس چطور از آن امت باشد؟ «وهو علی خلاف ما شرطه الله إلی الأمه و وصفها به».
__
* آل عمران/ ۱۰۴
** مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل؛ ج‌۱۲، ص: ۱۷۷

ارسال نظر