نشست تبیینی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

با محوریت «اربعین، بستر ظهور»

به گزارش خبرنگار حوزه تشکل‌های دانشگاهی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، نشست تبیینی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با محوریت «اربعین بستر ظهور» به همت بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی عصر امروز در تالار حافظ سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام علی ثقفی، مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در این نشست گفت: در حال حاضر با اهداف انقلاب اسلامی فاصله داریم اما در این مسیر در حال حرکت هستیم و البته پیشرفت‌هایی داشته‌ایم و در گام دوم انقلاب باید به اهداف انقلاب نزدیک شویم.

وی افزود: قهرمان میدان گام دوم انقلاب جوانان هستند و باید نقش‌آفرینی کنند‌. در وصیت‌نامه سیاسی-الهی امام خمینی (ره)، مخاطب مورد نظر مسئولان و جوانان و مردم بودند. این در حالی است که در بیانیه گام دوم انقلاب، مخاطب اصلی جوانان هستند و باید جوان‌ها در علم و پژوهش، اقتصاد و‌… تلاش مضاعفی کنند.

مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی بیان کرد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به هفت محور مهم اشاره فرموده‌اند و باید جوان‌ها در همه عرصه‌ها کار کنند. انقلاب اسلامی و نظام اسلامی برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی محقق شده اما دولت اسلامی به معنای حقیقی کلمه اتفاق نیفتاده است و باید در زمینه اجرایی شدن دولت اسلامی در گام دوم انقلاب تلاش فراوانی شود.

ثقفی ادامه داد: بیانیه گام دوم رویکرد علملیاتی دارد و ادامه راه ابعاد نظری انقلاب در ۳۰ سال گذشته است. در گام دوم انقلاب باید اهداف انقلاب اسلامی عملیاتی شود. انقلاب اسلامی باید مراحل دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب طی کند.

وی خاطرنشان کرد: جوان در موضوع تحقق اهداف انقلاب باید مورد توجه باشد و دانشگاه باید در کمک به جوان که پیشرو باشد، نقش‌آفرینی کند. دانشگاه آزاد اسلامی در دوره فعلی می‌تواند با جوشش استعدادهای مختلف، برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب گام‌های موثر بردارد. دانشگاه‌ها باید اسلامی باشد و خود را در تحقق دولت اسلامی و گام دوم انقلاب نقش‌آفرین بدانند. دانشگاه باید نقش خود را در جهت‌دهی به جوانان برای عملیاتی‌سازی بیانیه گام دوم انقلاب مشخص و پیدا کند.

مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی گفت: هم‌اکنون در مرحله تشکیل دولت اسلامی قرار داریم و فعلا تا رسیدن به تمدن نوین اسلامی فاصله داریم‌. اولویت راهبردی ما باید تشکیل دولت باشد. در واقع دولت فقط قوه مجریه نیست‌ بلکه اسلامی‌سازی تمام دستگاه‌های کشور مدنظر است. باید در گام دوم انقلاب، حرکتی پیش‌رونده به سمت دولت‌سازی و جامعه‌سازی داشته باشیم.

ثقفی خاطرنشان کرد: تحقق دولت اسلامی به معنای اسلامی شدن بانکداری، نظام پولی، مدیریت فضای مجازی و… است. البته باید مانع بروکراسی فرسوده را از میان خود برداریم تا دولت اسلامی تحقق یابد. تا زمانی که مردم متحول نشوند، دولت اسلامی محقق نخواهد شد. جوانان باید در مردم تحول ایجاد کرده و بتوانند زمینه‌ساز تشکیل دولت اسلامی را فراهم‌ کنند.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت‌های مناسبتی انقلاب اسلامی مانند هفته دفاع مقدس، راهکاری برای جوانان جهت تحول در مردم است. اهداف دفاع مقدس چیست؟ بازگویی رشادت‌ها و شجاعت‌های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در اردوهای راهیان نور کار خوبی است اما باید از آن دوران عبرت بگیریم و بگوییم وظیفه فعلی ما در جامعه چیست‌.

باید از راهپیمایی اربعین برای سایر فعالیت‌های فرهنگی داخل کشور الگو بگیریم

مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی گفت: راهپیمایی اربعین، فضایی معنوی و برای تفکر کردن است که امسال به دلیل کرونا از رفتن به این راهپیمایی عظیم محروم شدیم. از راهپیمایی اربعین باید برای سایر فعالیت‌های فرهنگی داخل کشور براساس نقشه راه انقلاب اسلامی الگو بگیریم.

تصاویر نشست:

previous arrow
next arrow
Slider

صوت نشست: