نشست خبری مکتب انقلاب اسلامی

نشست خبری مکتب انقلاب اسلامی و اعلام برنامه‌های رونمایی از کتب ده‌گانه انقلاب اسلامی در دانشگاه‌های کشور به مناسبت سالگرد سخنان تاریخی مقام معظم رهبری در ۱۲ آذر ۱۳۷۹ بعدازظهر امروز (۱۱ آذر) در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در نشست خبری مکتب انقلاب اسلامی که عصر امروز در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: ۱۲ آذر روز قانون اساسی جمهوری اسلامی است و در سال ۷۹ یعنی ۱۹ سال پیش مجموعه کارگزاران با مقام معظم رهبری دیدار داشتند که ایشان در آن دیدار به تدوین انقلاب اسلامی پرداختند و اشاراتی به پیروزی انقلاب اسلامی از نوع مردم‌سالاری و تاسیس نظام اسلامی و موانع و اصول فکری انقلاب اسلامی اشاره داشتند. مقام معظم رهبری در آن فرمایشات‌شان از کرامت انسانی آغاز کردند و به اهداف انقلاب اسلامی و وظایف اصلی حکومت اشاره کردند.

وی افزود: مقام معظم رهبری در آن دیدار ۵ مرحله انقلاب اسلامی تا تمدن اسلامی را عنوان کردند که می‌توان به انقلاب اسلامی، تاسیس نظام اسلامی، شکل‌گیری دولت اسلامی، شکل‌گیری جامعه اسلامی و رسیدن به تمدن اسلامی اشاره کرد. در واقع ایشان نقشه راه انقلاب اسلامی و مکتب انقلاب اسلامی را تعریف کردند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد:‌ مکتب انقلاب اسلامی و فرمایشات مقام معظم رهبری مورد توجه بسیاری از مجموعه‌های انقلابی و گاهی تشکل‌های دانشگاهی قرار گرفته است، اما اظهار تاسف اینکه مورد توجه جریان عمومی کارگزاران انقلاب اسلامی قرار نگرفت. یعنی در دهه‌هایی برخی از مقاطع به اهداف انقلاب اسلامی نزدیک و در برخی مقاطع دیگر از آن دور بودیم.

رستمی ادامه داد:‌ در دهه اول انقلاب علیرغم وجود مشکلات بسیار اما به اهداف انقلاب بسیار نزدیک بودیم. در دهه دوم به خاطر اجرای توسعه‌ای و اهداف تعیین شده از اهداف انقلاب دور بودیم چرا که در این مقطع توجه به قشر محروم و حمایت از مظلومان مورد کم توجهی قرار گرفته بود.

وی افزود: در سال ۷۹ ما نهضت بازگشت به مکتب انقلاب اسلامی را شاهد بودیم و در دهه ۸۰ بازگشت به شعارهای انقلاب در رویکرد دولت دیده شد. در اواخر دهه ۸۰ غفلت و بی‌توجهی به مبانی مکتب انقلاب اسلامی شد و با تلاطم‌های در حوزه انقلاب اسلامی با آنچه در عمل رخ می‌داد مواجهیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها افزود: ۱۰ جلد کتابی که قرار است روز چهارشنبه رونمایی کنیم حاصل تلاش همکارانمان در بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی است که این کتب روز چهارشنبه ۱۴ آذر ماه در یکی از دانشگاه‌ها رونمایی خواهد شد. اینها آثار ارزشمند و فاخری است که حول یک سخنرانی راهبردی و تبیین فرمایشات مقام معظم رهبری از مکتب انقلاب اسلامی است.

رستمی بیان کرد:‌ ما این هفته را هفته «مکتب انقلاب اسلامی» نامگذاری کرده‌ایم که امیدواریم بتوانیم پیشنهاد رسمی آن را به مجاری ذیربط و مسئولان ارائه دهیم تا به طور رسمی هفته مکتب انقلاب اسلامی در تقویم قرار گیرد.

وی افزود: در هفته مکتب انقلاب اسلامی شاهد برنامه‌هایی همچون بازخوانی سخنرانی، روایتگری تابلوها و اینفوگرافی خواهیم بود. امیدواریم بتوانیم برنامه‌های قابل توجهی را اجرا کنیم. به هر حال این عمل سرآغاز بازگشت جریان‌های فکری و اندیشه‌ای و مطالبه‌گری از دولت‌ها است. این برنامه‌ها به نوعی جنبه فکری و عملیاتی تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به مراسم روز ۱۶ آذر ماه گفت: ۱۶ آذر ماه “نه” بزرگ جریان دانشجویی به کودتاگران و عوامل آن که آمریکا و انگلیس هستند، خواهد بود.حتی در این فضا هم به مکتب انقلاب اسلامی توجه خواهیم داشت و با بازخوانی مکتب انقلاب اسلامی به اهداف ۱۶ آذر توجه داریم و به صورت جزئی‌تر در این روز موضوعات علمی و صنفی دانشجویان مورد توجه خواهد بود.

در ادامه این نشست ، حجت الاسلام و المسلمین علی ثقفی رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی  اظهار داشت: رجوع به مکتب انقلاب اسلامی تضمین‌کننده حل مسائل جاری و ارتقاء و تعالی فرهنگی و معنوی کشور خواهد بود.

وی افزود: مکتب آن ابزار و امکاناتی است که به ما کمک می‌کند تا راه را پیدا کنیم و به عمل برسانیم. همچنین امام راحل فرمودند که هدف ما مکتب ماست. یعنی مشکلات کشور با این مکتب برطرف و تعالی می‌یابد و جنگ ما جنگ عقیده است و جغرافیا و مرز نمی‌شناسد. اگر در این شرایط در سال آغازین گام دوم انقلاب از مکتب انقلاب صحبت کنیم این یعنی مبارزه ما مبارزه مکتبی است.

رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی افزود:‌ جنگی که امروز در عالم وجود دارد جنگ مکتب الهی با طمع‌ورزی نظام سلطه است چرا که ما با کشورها جنگ نداریم بلکه ما در مرزهای مکتب می‌جنگیم.

ثقفی با اشاره به هفته مکتب انقلاب اسلامی تصریح کرد:‌ در این هفته به صورت خودجوش و آتش به اختیار هفته مکتب انقلاب اسلامی را شروع می‌کنیم و برنامه‌هایمان در چند مرکز فرهنگی و دانشگاه‌ها با برگزاری سخنرانی‌ها و همایش‌ها خواهد بود.

وی افزود: در این هفته مکتب انقلاب اسلامی علاوه بر مراسم اصلی رونمایی تعدادی کتب ۸۲ سخنرانی پیرامون انقلاب اسلامی برگزار خواهد شد. همچنین در پویش متن‌خوانی ۸۶ حلقه قطعی شده است و البته شاهد روایتگری تابلوهای مکتب انقلاب اسلامی خواهیم بود.

رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این است که روایتگری تابلوها را به ۵۰ کانون در مراکز فرهنگی کشور برسانیم. همچنین برنامه‌هایمان در ۸ استان قطعی شده است که می‌توان به استان‌هایی همچون آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، قزوین، زنجان، تهران، قم، گیلان و کرمان اشاره کرد.همچنین در ۲۰ شهر این برنامه را برگزار می‌کنیم.

ثقفی یادآور شد: همچنین در ۶۳ مرکز، ۲۹ دانشگاه، ۱۹ حوزه علمیه و ۲۵ مسجد و کانون فرهنگی برنامه‌های هفته مکتب انقلاب اسلامی را برگزار خواهیم کرد.

وی در پایان اظهار داشت:‌از ۱۰ کتابی که قرار است در روز چهارشنبه ۱۳ آذر طی همایشی رونمایی کنیم می‌توان به کتب‌هایی همچون دفتر اول فرایند تحقق اهداف انقلاب اسلامی، دفتر دوم تحول معنوی، دفتر سوم تحول معرفتی اشاره کرد. همچنین دفتر چهارم تا هشتم شامل ۵ مرحله انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه و تمدن نوین اسلامی است. همچنین دفتر نهم اصول هدایتگری رهبری در ۳۰ سال و دفتر دهم هم نهضت انتظار خواهد بود.

بازتاب خبری نشست خبری مکتب انقلاب اسلامی و اعلام برنامه‌های رونمایی از کتب دهگانه انقلاب اسلامی با حضور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ومسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی :

خبرگزاری مهر https://b2n.ir/872389
سایت شوری عالی انقلاب فرهنگی https://b2n.ir/211746
تی نیوز https://b2n.ir/038465
ایرنا https://b2n.ir/545299
خبرگزاری تسنیم https://b2n.ir/440762
خبرگزاری شبستان https://b2n.ir/613903
خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی https://b2n.ir/755812
خبرنامه دانشجویان ایران https://b2n.ir/064121
ایسکا نیوز https://b2n.ir/398497
خبرگزاری دانشجو https://b2n.ir/976897
خبرگزاری ایسنا https://b2n.ir/237957
رسانه۷ https://b2n.ir/088967
باشگاه خبرنگاران جوان https://b2n.ir/733057
خبرگزاری ایکنا https://b2n.ir/659470
خبرگزاری دفاع مقدس https://b2n.ir/290784

تصاویر این نشست خبری از دوربین خبرگزاری مهر :

previous arrow
next arrow
Slider

ارسال نظر