چرا پرستار

چرا پرستار

🔲 چرا پرستار

✍️ علی ثقفی

◽️رهبر معظم انقلاب در یک حضور تلویزیونی کوتاه به مدت حدود ۱۵ دقیقه به مناسبت روز پرستار بیاناتی در خصوص موضوع پرستار داشتند. با اینکه مسائل زیادی در کشور وجود دارد اما ایشان فقط در باره پرستاران مطالب خود را بیان کرده و خاتمه دادند. هر چند در سالهای گذشته نیز در روز پرستار ایشان بیاناتی داشته اند اما این نوع حضور خاص شاید پیامهای ویژه ای داشته باشد:

◽️۱- ما هنوز از کرونا رها نشده ایم. توجه به کادر درمانی و در اینجا پرستاران و حمایت از این قشر فداکار در مقابل شبهاتی که گاه تا اعماق جمع های متدین و ولایی در تشکیک ها و نگاه انتقادی به نحوه ی مدیریت درمانی کرونا وجود دارد،تاکید دوباره ای است بر اینکه امروز نباید این رزمندگان دفاع از سلامت را تنها گذاشت.

◽️۲- از کجا معلوم حتی اگر کرونا تمام شود ما با حمله ی ویروسی جدیدی مواجه نشویم. هجومی که ممکن است مرگبار تر و سهمگین تر از این یکی باشد. بخصوص هنوز نسبت به منشا پیدایش ویروس کرونا ابهاماتی همراه با سوء ظن نسبت به دشمنان بشریت وجود دارد.
شاید ما وارد عرصه ی جدیدی از جنگهای بشری شده باشیم. اگر این چنین باشد موج های مخرب تر در راه است و در این میان ملتهایی در آینده موفق خواهند بود که خود را آماده کرده باشند.رهبری در موج اول کرونا وقتی مدیریت اجرایی کشور ناتوانائی هایی نشان دادند با حکمی قرارگاه بهداشتی درمانی نیروهای مسلح را تشکیل داده و با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ی بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده از رزمایش دفاع بیولوژیک نام بردند. لازمه استحکام آرایش دفاعی سلامت چنین دور اندیشی های است.

◽️۳- دستگاه اجرایی کشور در عرصه های مختلف نشان داده از آن چالاکی و سرزندگی و روحیه جهادی برای مواجهه با مشکلات مردم برخوردار نیست و الا چه نیازی هست رهبری وارد موضوعی چون اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری شده، پی گیری آن را توصیه کنند. اگر مطالبه رهبری در ۳-۴ سال گذشته در خصوص استخدام پرستاران توسط دولت اجرا شده بود و مجلس قبلی آن را از دولت مطالبه می کرد کشور پس از غافلگیری در برابر کرونا با چالشهای محیط پرستاری مثل فشار و صدمه خوردن پرستاران مظلوم، ترک خدمت عده ای از پرستاران و مهاجرت عده ای دیگر مواجه نمی شد. رهبری پرستاران را فرشته رحمت برای بیماران خواندند. این حضور رهبری و مطالبه حقوق این قشر زحمتکش، فداکار و مظلوم ایشان را فرشته ی رحمتی برای پرستاران ساخت. امید است بار دیگر این تجدید حمایت در لابلای چرخهای فرسوده دستگاهها فرموش نشود. دستگاهی که در تجلیل از پرستاران پیشنهاد می دهد بوق قطارها و سوت کشتی ها نواخته شود!

◽️۴- شغل پرستاری در این سال کرونایی معنای دیگری پیدا کرد. پرستارانی در این میدان سخت خود بیمار شدند و عده ای از آنها هم به شهادت رسیدند. خانواده های آنان نیز ماههاست در حالت ناامنی روانی از سرایت این بیماری از بیمارستان به خانه هایشان به سر برده و برخی نیز دچار صدمه شده اند. رزمندگان عرصه نظامی وقتی از جبهه برای مرخصی به خانه می آمدند خستگی خود و اندوه خانواده را با درآغوش کشیدن فرزندان و پدران و مادران و خانواده از تن به در می کردند. ما دیدیم مادرانی را که پس از مدت طولانی دوری از فرزند مانند تشنه ای که در نزدیکی چشمه به آب نمی رسد پشت دیوار فاصله گذاری متوقف شدند. در این هرم گرمای احساس عطشناک مادر و فرزند تشنه به چشمه نرسید و چشمه هم از تشنه محروم ماند.

کسی چه می داند. فرشتگان در برابر این صحنه ها بارها گریستند و با گریه ی فرشتگان دریای رحمت الهی به جوش آمد و فیضان کرد و سرازیر شد. پرستاران این فرشتگان رحمت این تاسی کنندگان به الگوی خود حضرت زینب سلام الله علیها با این انگیزه هایی که ناب ترین آن در این مرز و بوم یافت می شود این چنین بهاری از رحمت الهی را در این آبادی موجب شدند و نشان دادن کرونا در محضر الهی می تواند برای ملت ما گشایشهای بزرگی در برداشته باشد.

➖➖➖➖➖➖➖
https://eitaa.com/almottaqin
➖➖➖➖➖➖➖