وزیرِ ای کاش !

بی انصافی است اگر وزیر سخت کوش و دلسوز بهداشت را در این شرایط دشوار نکوهش کنیم. اما این نباید مانع از نقد درست یک مسئول باشد. چه آنکه نقد ضمن نشان دادن نقاط مثبت یک مسئول با برجسته کردن ضعف های وی ، او را در رفع آنها کمک می کند.
وزیر بهداشت در صفحه اینستاگرام خود گفته:” ای کاش توانی، اختیاری، ابزاری یا مددی فراتر از خواهش و التماس داشتم تا با این ترددهای بی‌رویه برای روزهای سخت خیز مجدد بیماری و زحمت و گرفتاری همکارانم مضطرب نمی‌شدم و …ای کاش می‌توانستم با تمسک به شیوه‌هایی سختگیرانه‌تر و تأدیب اندکی که رعایت نمی‌کنند و با بی‌توجهی، حقوق شهروندی را زیر پا می‌گذارند در مهار بیماری توفیقات بیشتری تقدیم مردم نازنین سرزمینم کنم.”
اینکه پس از حکم رهبری به ستاد کل برای تشکیل یک قرارگاه بهداشتی و درمانی توسط نیروهای مسلح چه شد که این بازوی مهم اجرایی با وجود آمادگی برای ورود به صحنه، در عمل اثری محسوس و برجسته نداشت تا کار به جایی رسید که وزیر بهداشت تمسک به شیوه های سختگیرانه و تادیبی را فقط آرزو کند، باید فعلا از آن گذشت. فقط به این نکته اشاره می شود که ما با یک دوگانگی در پیام اصلی ارسالی از مرکز فرماندهی مقابله با کرونا مواجه ایم. معلوم نیست ما «باید کرونا را شکست بدهیم » یا «باید با کرونا زندگی کنیم». معلوم نیست همه ی مردم باید کرونا بگیرند یا نباید بگذاریم شیوع این ویروس دچار طغیانهای عظیم تر شود. و شاید برای همین است که رییس جمهور می گوید ۲۵ میلیون نفر کرونا گرفته اند و باید ۳۵ میلیون نفر دیگر مبتلا شوند تا این ویروس دست از سر ما بردارد
اگر این مویه های یک وزیر برای آن است که می خواهد به مردم پیام دهد که به اندازه ی مسئولیتش اختیار و قدرت ندارد و می خواهد از مسئول بالادستی خود انتقاد کند و در عین حال نمی خواهد صحنه ی مسئولیت خود را ترک کند، این کاری معقول به نظر می رسد. کسی که در کشاکش روابط مدیریتی نمی تواند مشکلش را با رییس جمهور حل کند در شرایطی که گفته شد یک راه حل را همین کار رسانه ای می یابد بخصوص که اهل ادبیات و شعر و قلم هم باشد.
مشاهده ی قطار ممتد و طولانی از خودروهایی که در ایام تعطیلی می خواهند خود را به کنار دریا برسانند در حالی که در گوشه ای دیگر از شهرهای ما عده ای عزادار کرونا هستند، گروهی در گیر بیماری عزیزشان، پزشکان و پرستارانی هستند که بدلیل شیوع بالای کرونا دائما قربانی می شوند، خانه نشین می شوند، در بیمارستان بستری می شوند و یا در قبرستان آرام می گیرند، چنین وضع درد آوری تاب و تحمل را از انسان می رباید
چرا برخی از مردم اینقدر سهل گیر، بی مبالات و بی تفاوت به مصیبتهای مردم، به این عجز و لابه ها و این صحنه ها اعتنایی نمی کنند؟ چرا با اینکه صدا و سیما از صبح تا شب به طور پر حجم مردم را از کرونا می ترساند و توصیه های بهداشتی منتشر می کند اثر مطلوب و مورد انتظار ایجاد نمی کند؟
جوابش یک چیز است . توصیه ی ما این است حالا که آقای وزیر بهداشت به مرحله ی یک خود زنی ارزشمند و صادقانه رسیده است پیشنهاد می شود این روش را هم امتحان کند.پیشنهاد می شود وزیر بیاید در یک گفتگوی چشم در چشم با مردم بگوید ای مردم ما به دلیل عدم انسجام مدیریتی نمی توانیم کار آمد تر از این عمل کنیم. ما به واسطه ی ناشناخته بودن این ویروس روزی گفتیم ماسک بزنید ، روز دیگر گفتیم ماسک لازم نیست، الان هم چاره را فقط در ماسک و فاصله گذاری و شستن دست می بینیم. بگویید ما دچار تغییر تصمیم های آنی هستیم. ابتدا می گوییم عزادارای در محلهای مسقف به ارتفاع شش متر اشکال ندارد اما ناگهان اعلام می کنیم عزاداری در محلهای بسته مطلقا ممنوع است. بگوییم آمار وزارت بهداشت می گوید بیش از سیصد هزار نفر کرونا گرفته اند و تریبون دیگر می گوید آمار مبتلایان ما تا کنون ۲۵ میلیون نفر است. بگوید توان کارشناسی و مدیریتی کشور همین است که می بینید. دارای تناقض ها و دچار برخی نا کار آمدی ها . فعلا تنها کسی که می تواند در این صحنه اثر بگذارد و ما را از گرفتاریهای سخت تر آینده نجات دهد شما هستید.
مردم اگر در یک مسئول صداقت ببینند با او همراهی می کنند بخصوص که در کلامش منطق صحیح ببینند. اما اگر همچنان بخواهید نسبت به این ضعفهای مدیریتی سکوت کنید و این تناقضها را در کلام خود و همکارانتان نادیده بگیرید آن وقت مردم در پاسخ به این التماسهای خود زیر لب می گویند: وزیرِ ای کاش ، وزیرِ انابه!