مساله اساسی و جهاد امروز ما (یادداشت میهمان)

سوال مهم و اساسی که امروزه برای بخشی از جامعه مطرح است این است که با نگاه راهبردی و کلان، مهمترین مساله انقلاب اسلامی در چله دوم چیست و با چه مدل و الگویی می توان آن را سامان داد؟ هر یک از نیروهای انقلاب امروزه دهها مساله از فقر، فساد، تبعیض، دیوانسالاری فرسوده، تورم، نفوذ جریان سکولار و غربگرا و امثالهم را بعنوان چالشها و مشکلات جدی کشور مطرح می کنند که شکی در آن نیست و در تریبونها و رسانه های مختلف روزانه خصوصا در فضای مجازی طرح می شود.
در جهاد فرهنگی و رسانه ای امروز ، به نظر می رسد علاوه بر مسائل روزمره جامعه، باید مسائل اساسی، نقشه راه فرآیندی تحقق اهداف انقلاب اسلامی و راهبردهای کلان و مهم مقام معظم رهبری مثل معارف مکتب انقلاب اسلامی ، تبیین دولت سازی، جامعه سازی و تمدن سازی و نیز نقشه راه چله دوم انقلاب ، همچنین دلایل تاخیر نظام پس از انقلاب سازی و نظام سازی در سالهای آغازین انقلاب، اینکه چرا جامعه اسلامی مطلوب شکل نگرفت، دلایل اصلی عدم تحقق دولت اسلامی مد نظر رهبری ، تبیین گردد. عمده مسائل مانند فساد، بی عدالتی، رانت خواری، شکاف طبقاتی فقیر و غنی و دیگر آسیب های ناشی از آن، ریشه در این مساله کلان و چالش بزرگ انقلاب یعنی تحقق جامعه اسلامی است که این عامل با نگاه فرآیندی ناشی از عدم تحقق دولت اسلامی است.
امروزه باید در کنار پاسخگویی و هدایتگری و جهاد تبیینی در باره تحولات جاری کشور، مسائل اساسی و نگاه های کلان مد نظر رهبری برای افکار عمومی مطرح گردد. در حقیقت پیشبرد انقلاب در چله دوم آن برای تحقق جامعه اسلامی و دولت اسلامی نیازمند یک حرکت عمومی جهادی به سمت تشکیل حلقه های میانی و امت سازی گروهها و دسته های جوانان مورد خطاب در گام دوم انقلاب و بعثت و برانگیختگی آنان برای تشکیل دولت جوان و حزب اللهی از هدف گذاریهای برجسته باشد.
آنچه در ۴۲ سال انقلاب آشکار شده این است که در حوزه انقلاب اسلامی، هدایتگری مقام معظم رهبری در این عرصه ، دستاوردهای برجسته و باشکوهی را تقدیم ملت نموده است اما وجود برخی از آسیبها و چالش ها در حوزه مدیریتی و نظام اجرایی جمهوری اسلامی که توسط دولتمردان دنبال می شود ناشی از غفلت و بی توجهی به تدابیر و نقشه راه ترسیم شده رهبر انقلاب در عرصه اقتصادی (الگوی اقتصاد مقاومتی) ، عرصه سیاسی ( الگوی مد نظر در مواجهه با برجام) و یا حوزه فرهنگی( الگوی جهاد کبیر و مقابله با نفوذ دشمن ) بوده است.
امروزه در جهاد تبیینی در مواجهه با رویدادهای آسیب زا و ناامیدکننده و دلسرد کننده، باید مسائل امید بخش و تقویت کننده از عظمت و شکوه انقلاب با استدلال های محکم در دفاع از انقلاب طرح شود تا قدرت و استحکام موضع گیری مردم و جوانان در قبال انقلاب و نظام برجسته و تقویت شود.
با همه این توصیف، خط مشی سیاسی مردم فهیم و انقلابی ایران، خط ملازمت، همراهی با رهبری و استقامت و پایداری در تحقق اهداف انقلاب اسلامی در گام دوم است. .در رخدادها و فراز و فرودهای انقلاب، مراقب باشیم از جاده انصاف و عدالت خارج نشویم. هر محیطی از خانه و مدرسه و بازار و مسجد، از جمله فضای مجازی، می تواند حضور معنویت افزا و حرکت انقلابی باشد که عامل توسعه الگوی حاکمیت دینی و نمونه کوچک دولت اسلامی همانند محیط معنوی و انقلابی دهه ۶۰ در فضای دفاع مقدس باشد.
بهانه هایی مثل هفته دفاع مقدس، اربعین و… فرصت های خوب برای گسترش معارف دفاع مقدس، معارف نهضت عاشورا و در حقیقت معارف انقلاب اسلامی است. الگوی کار و مدل تجربه شده موفق را مقام معظم رهبری در چهلمین سال دفاع مقدس، الگوی مدیریتی دفاع مقدس به عنوان نسخه بی بدیل در حل مشکلات انقلاب و کشور دانستند. طراحی این الگو و نقشه راه پیاده سازی آن در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور نیازمند نظریه پردازی و هم اندیشی نخبگان، اساتید و طلاب و روحانیون بسیجی و مسئولان حوزه و دانشگاه است.
بنابراین،حضور مجاهدانه ، دیندارانه و انقلابی، با پشتوانه معارف انقلاب اسلامی برخاسته از اندیشه مقام معظم رهبری، گره گشای امروز و فردای جامعه ماست. دفاع از انقلاب تکلیف دائمی و جهاد تبیینی رسالت روزانه همه ماست.