اولین نشست مجازی مسئول بنیاد با رابطین و فعالین استانی

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی، جلسه اول نشست مجازی مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی با رابطین و فعالین استانی در ۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ برگزار شد.
در این جلسه که حدود ۲۵۰ نفر از فعالین بنیاد حضور داشتند، حجت الاسلام و المسلمین علی ثقفی مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی به مسئله انتخابات و لزوم کار تبلیغی برای حضور حداکثری و اصلح توسط مردم پرداختند.
علی ثقفی در ابتدا شرایط امروز را با دهه های قبل پردختند و گفتند:
امسال سال خیلی مهمی است. یک نگاهی بیندازیم به شرایطی که انقلاب پشت سر گذاشته در طول چهار دهه، جنگ را پشت سر گذاشت، مسائل و چالش‏های دهه هفتاد را سپری کرد، در دهه هشتاد یک حرکت و خیزش و بیداری و یک جوششی شکل گرفت و در دهه هشتاد حرکتی را شاهد بودیم و امیدواری‏هایی پیدا شد، هم به دلیل کمی تجربه جریان انقلاب، و هم به سبب تلاش جریان واگرا نسبت به انقلاب، که همراه شد با انقلاب، و بعداً بعضی از انقلابیون سطحی و سست ریشه به آنها پیوستند، و بالاخره یک مقاومتی در برابر تحول دهه هشتاد در درون کشور شکل گرفت و پیوند خورد با نظام سلطه، جریان بیرونی، و انقلاب دچار فرسایش و سایش‏هایی شد. ما در دهه هشتاد دچار یک چالشی شدیم و بدین ترتیب چهل سال از انقلاب سپری شد، با دستاوردهایی و مشکلاتی و تأخیرهایی. تا رسیدیم به گام دوم انقلاب.
ایشان افزود: امروز در برابر یک اتفاق بسیار مهم، بسیار تعیین کننده و سرنوشت‏ساز، به نام انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم. این انتخابات برای همه حساس است، هم نیروهای انقلاب متوجه شده‏اند که اگر قوه مجریه، این قوه‏ای که توان زیادی را انقلاب به او واگذار کرده، اگر دست خارج بشود، چه اتفاقی می‏افتد و همچنین دشمنان متوجه این مسئله شده‏اند.
مسئول بنیاد فرهنگ و اندیشه انقلاب اسلامی در مورد استفاده از این فرصت تاریخی انتخابات ۱۴۰۰ و لزوم بهره گیری از آن گفت:
ما در سال ۱۴۰۰ در برابر یک دو راهی هستیم. من خواهش می‏کنم بحث را آماده باشید از یک زاویه دیگری ببینیم. آن زاویه‏ای که به نظر ما رهبر معظم انقلاب انتظار دارد که نیروهای انقلابی، نیروهای اهل فکر، اهل توجه، اهل تشخیص، از این زاویه، از این مجرا وارد انتخاب شوند و الا انتخابات در همه عالم هست، شور و هیجان دارد، فعالیت دارد، تلاش دارد، عرق ریزان دارد، زنده باد و مرده باد دارد و موافق و مخالف دارد. همین جا هم اتفاق افتاده در دو ماه آینده هم این اتفاق برای ما خواهد افتاد. ولی آنچه که مهم است این است که ما با توجه به مسیر حرکتی که داریم، و خصوصیاتی که انقلاب اسلامی دارد، چه نوع حرکتی، حرکت مطلوب و درست برای این اتفاق هست؟
ما یک فرصت تاریخی داریم. این فرصت می‏تواند در نقطه مقابل، یک تهدید خطیر هم باشد، اما چه تهدیدی و چه فرصتی؟ فرصت اینکه ما بتوانیم در گام دوم یک پیشرفت شتابنده تضمین شده داشته باشیم. یا اگر نباشد، تهدیدی که وجود دارد، این است که ما همان روند کند و بطئی چهل سال گذشته را نسبت به ظرفیتی که انقلاب اسلامی دارد، بخواهیم ادامه دهیم.
ثقفی در مورد تهدید اصلی انقلاب که لازم است جوانان وارد میدان شوند و آن را مرتفع نمایند، تصریح کرد:
این ما هستیم که می‏توانیم به این حرکت شتاب دهیم که در رسیدن به اهداف دچار تأخیر نشویم و می‏توانیم به گونه‏ای عمل بکنیم که بعد از یک مدتی، یک سری تهدیدها، یک سری آفات، یک سری نارضایتی‏ها، یک سری دلزدگی‏ها پیدا بشود. به نظر بنده امروز تهدید این است. و این چیزهایی که به عنوان تهدید مطرح می‏کنند، اینها قابل جمع کردن است. و هیچ شرایطی نمی‏تواند انقلاب اسلامی را با این قدرت و اقتداری که ما می‏بینیم و افقی که به هدایت رهبری می‏توانیم ما هم ببینیم، این حرکت انقلاب را تحت الشعاع قرار دهد.
حداقل برادران عزیز! بنده نگران این چیزها نیستم. بنده نگران این هستم که این فرصت تاریخی که پیدا شده، این فرصت را نتوانیم استفاده کنیم و این فرصت از چه طریقی و از چه مسیری اتفاق می‏افتد؟ از مسیر نقش آفرینی تعیین کننده مردم که باید مبتنی بر تحول در مردم باشد. انتخابات ۱۴۰۰ صحنه‏ای است برای تحول مردم و این شدنی است.
ثقفی در ادامه به لزوم پایبندی به مراحل ۵ گانه انقلاب و جامعه و تمدن اسلامی پرداختند و افزودند:
یکی از مبانی جهت‏گیری است که انقلاب اسلامی الان در نظر دارد. جهت‏گیری به سمت جامعه نمونه اسلامی و تمدن نوین اسلامی. اتفاقی که به واسطه تحقق این دو خواهد افتاد، پدیده‏های زشتی که امروز چهره جامعه بین الملل و کشورهای اسلامی را مشوه کرده و آلوده و زشت کرده، اینها رخت خواهد بست؛ جنگ، فقر، فساد، و اقسام تباهی‏هایی که در جوامع اسلامی وجود دارد و آسیب‏هایی که در جامعه خودمان هم هست.
این یک مطلب که مطلب بسیار مهمی است. ما جهت را گم نکنیم ما نمی‏خواهیم در این انتخابات بر یک جریان دیگر غلبه بکنیم، اگر این غلبه در جهت این جهت‏گیری عمومی و کلی است خوب است، بعد این جهت‏گیری را درست تنظیم می‏کند، با قدرت تقویت می‏کند، خوب است. اما اگر دست و پا بزنیم و فرض کنید مثلاً قدرت اجرایی بسیار مهم کشور را از دست این جریان واگرای غربزده سست ایمان بگیریم و بعد همین! این معلوم نیست در آن مسئله که گفتیم یعنی در آن پیشرفت شتابنده به سمت جامعه نمونه و تمدن، ما را خیلی یاری کند، مشکلاتی خواهیم داشت.
این استاد برجسته حوزه و دانشگاه به بررسی نقش مردم در رفع موانع پرداختند و محور اصلی را مردم برشمردند و گفتند:
چه جریانی باید بیاید در میدان تا بتوانیم با این چالش انقلاب در آن جهت حرکت به سمت تمدن و جامعه اسلامی حرکت بکنیم؟ اینجاست که مسئله مردم مطرح است.
ببینید! مسئله اصلی ما، مسئله مردم هستند. ما در آن چالش، در آن حرکت به سمت اهداف مسئله‏مان مردم هستند. ما با نگاه سیاسی هم کار نداریم. حضور مردم، میل مردم، اراده مردم، عزم راسخ مردم، اینهاست که مورد توجه ماست. در همه تحولات، این کلمه تحول را داشته باشید، جنبش‏های گوناگون اجتماعی نقش مردم، نقش معیار است. و گسترش یک تحول. ما امروز در معرض و در مظان گسترش تحول انقلاب اسلامی هستیم. ما می‏خواهیم به تحول در دولت اسلامی برسیم، و بعد حرکت کنیم به سمت تحول جامعه اسلامی و تمدن اسلامی.
علی ثقفی در انتها به تبیین وظایف نیروهای مرتبط با بنیاد پرداختند و در چند حوزه آنها را تبیین کردند. ایشان افزود:
بنابراین، به نظر ما شرایط مساعد است، تا می‏توانید باید این مساعدت شرایط را برای همه نیروها بگویید و اصلاح کنید روش آن را. آنهایی که می‏خواهند بیایند برای مردم کار کنند گرفتار مسائل فرعی نشوند، گرفتار جنگ‏های روانی و این مشکلاتی که در صحنه ایجاد می‏کنند نشوند، هر روز یک حرفی را می‏اندازند وسط میدان، ما بدویم دنبال آن که چطور خنثی کنیم! ما می‏توانیم با هوشیاری و با بصیرت براساس این هندسه‏ای که رهبر معظم فرمودند در این سال‏های اخیر که انشاءالله در جلسه دیگری توضیح می‏دهم، خواهیم توانست از همین فرصت دو ماه استفاده کنیم.
ایشان در ادامه چند کار را به عنوان مقدمه ورود به کار تبیینی در انتخابات بیان کردند:
یک) کمربندها را ببندیم، امروز روز جهاد و روز عملیات است. امروز روز اثرگذاری است، امروز می‏تواند روز پایان غم‏ها و غصه‏ها باشد، نگاه کنید به دو دهه گذشته ببیند چه برسر انقلاب آمد! حالا دهه هفتاد را کاری ندارم، همین دو دهه اخیر. چقدر ما مشکل پیدا کردیم! چقدر غصه خوردند، چقدر فرصت‏ها از دست رفت! ما باید کمربندمان را ببندیم، باید آماده این کار باشیم.
هر کار دیگری را در فرع قرار دهید. هر کار دیگری را کنار بگذارید. این را بگذارید مسئله اصلی‏تان. می‏توانید مرخصی بگیرید، می‏توانید کارهای‏تان را کم بکنید، بیایید در این میدان و شبانه روز کار کنید.
دو) اصلاً از کمی عِدّه و عُدّه نگران نباشید، اصلاً معادلات تحولات اجتماعی الهی اینها نیست. چیز دیگری است که عرض خواهم کرد.
سه) هرچه می‏توانید همراه‏سازی کنید، آدم‏های مؤثر را با این فکر همراه بکنید.
چهار) هدف، اعماق مردم، تأثیرگذاری روی مردم، که این را عرض خواهم کرد چگونه. چون اینجا مهارت‏ها و پیچ و خم‏هایی دارد که باید اینها را در جلسه آینده توضیح داد.
در خاتمه به تعدادی از سوالات رابطین نیز پاسخ داده شد.

ارسال نظر